BLOG DETAY
Acil Anons Sistemi

Acil Anons Sistemi Nedir?

Hemen hemen herkes tarafından bilinen anons sistemleri pek çok yaşam alanında, insanların yoğun olarak ortak kullandığı alanlarda, bilgi verme ya da gerektiği zamanlarda yönlendirme amacı ile tercih edilen sistemlerdir. Acil anons sistemleri daha çok genel seslendirme sistemleri olarak da bilinmektedir.


Acil Anons Sisteminde Olması Gerekenler?

Anons sistemlerinin kapsamı, ihtiyaç duyulan kapasiteye göre değişkenlik göstermektedir. Yapılacak olan duyuruların ya da yönlendirmelerin büyük kitleler için yapılmasına örnek verirsek bunlar; askeri kurumlar, stadyumlar, hastaneler, okullar, yurtlar, iş merkezleri, AVM’ler, fuar alanları, sanayi bölgeleri ve siteleri, fabrikalar ve buna benzer birçok insanın ortak kullanım alanlarında tercih edilmektedir.
2015 yılında çıkan yeni yönetmelik ile 200’den fazla yatak kapasitesi bulunan oteller, yatakhaneler, 5000 metrekareden büyük yapı inşaat alanları olan ve kullanıcının sayısının 1000 kişiyi geçen topluma açık alanlarda ve yapı yüksekliği 51,5 metreyi geçen tüm bina ve yapılarda kullanımı zorunludur.


Acil Anons Sistemlerinin Bileşenleri

Acil anons sistemlerinde altı farklı temel bileşen bulunmaktadır. Bunlar;

 

 

  • Kontrol Üniteleri
  • Amplifikatörler
  • Hat Denetleme Modülleri
  • Anons Mikrofonları
  • Yedek Güç Kaynakları
  • Hoparlörler


Hoparlörler de kendi içlerinde saha ekipmanları olduğundan dolayı dört farklı çeşide sahiptir.


Acil Anons Sistemi Kurulumu


Kurulum yapılacak alanın ilk olarak yönetmeliklere uygun bir şekilde analizi sağlanmaktadır. Mekânın büyüklüğü ya da kullanım kapasitesi bu etkenler arasındadır. Bu etkenlere bağlı olarak kullanılacak cihazlar, bunların çeşitleri ve sayısı, mekandaki akustiğin değerlendirilmesi yapılır. Yapılan bu değerlendirmeler ışığında kurulum aşamasına geçilir. Anonsların etkin ve anlaşılır olması açısından insan yoğunluğunun hesaba da katılması gerekmektedir.


Acil Anons Sistemleri Gereksinimleri

Sisteminin kurulumunda en önemli gereksinimler kablolar ve güç kaynağıdır. Çıkan yönetmelik ile kabloların yangın anında 60 dakika boyunca dayanabilecek şekilde üretilen ürünlerin kullanılması mecburidir. Biz de bu şekilde üretilen A kalite de kablolar kullanmaktayızdır. İnsanların can ve mal güvenliği söz konusu olması sebebi ile ekstra özen göstermekteyizdir. Kullanılan güç kaynağının 24 saat bekleme + 30 dakika alarm verme şeklinde çalışmasını sağlamaktayızdır.


Acil Anons Sistemi Nasıl Çalışır?


Sistemin kurulduğu alanda ana kumandaya bağlı olarak yerleştirilen hoparlörler ile bağlantı sağlanarak anonslar yapılmaktadır.
Anonslar önceden kayıt alındığı gibi canlı bir şekilde yapılabilmektedir. Acil durum anlarında bu anonslar devreye girerek uyarı ve yönlendirme sağlamaktadır. 
Acil Anons sistemleri ve kurumunuz için sistemin kurulumu için teknik bilgi ve fiyat bilgisi için bize WhatsApp veya sitemizin teklif al butonu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Acil Anons Sistemi