BLOG DETAY
Yangın Algılama Sistemleri
Yangın algıma sistemleri, olası bir tehlike durumunda uyarı verilerek, bulunulan tesisin/ortamın hızlı ve güvenli bir şekilde protokollere uyularak boşaltılmasını sağlamaktadır. Hızla gelişen teknoloji ile elektronik güvenleri sistemleri çok büyük bir öneme sahiptir. Yangın ikaz sistemleri ile diğer sistemlerin entegre ve etkin bir şekilde çalışabilmesi sağlanarak herhangi bir maddi ya da manevi kayıpların önüne geçilmektedir. Biz de firmamızın disiplinlerine uygun olarak yürürlükte olan Türkiye Yangından Koruma Yönetmeliği ve TS EN54-14 çerçevesinde tesisinizin tasarımına uygun ve etkin bir şekilde yerleştirilen cihazlar ile olası hasarların önüne geçilmesini sağlamaktayızdır.
Yangın algıma sistemlerinin 4 önemli fonksiyonu bulunmaktadır. Bunlar; tespit etme, uyarma, izleme ve kontrol işlevleridir. Bu işlevler ile birlikte daha birçok parametrenin entegre edilmesi sonucu bu sistem oluşmaktadır.
Yangın algılama sistemleri, ünitelerinin teknolojisine göre sınıflandırılmaktadırlar.
 

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

 
Belirlenen herhangi bir bölgedeki yangının tespit edilmesi için kullanılan sistem çeşididir. Bölgesel tespit mantığı ile çalışan ve işleyen bu sistemlere zon ismi verilir. Yangın algılama dedektörleri bu zonlara bağlanarak herhangi bir tehlike anında sinyalleri algılayarak zona götürür ve uyarı verilmesini sağlar. Uyarının algılanması tek tek değerlendirilmez yani bütün hattı alarm durumuna geçirmektedir. Bu sebeple alarmın geldiği kısmın bulunması zorlaşmaktadır. Bu sistem daha basit ve daha az maliyetli olması açısından küçük ölçekli projelerde ve yangın riskinin daha az bulunduğu alanlarda tercih edilmektedir. Eksilerinden bir olan hava ve ısı dengesine karşı hassasiyetinin çok daha fazla bulunması sebebi ile yanlış yangın alarm riskleri oluşturabilmektedir.
Konvansiyonel yangın alarm sistemleri içerisinde bulunan ekipmanlar şunlardır;
 
 • Duman dedektörleri,
 • Isı dedektörleri
 • Beam dedektörleri,
 • Yangın butonları,
 • Yangın sirenleri,
 • Yangın flaşörleri.

 

Analog Adresli Alarm Sistemleri

 
Analog adresli alarm sistemlerinde ise uyarının algılanması noktasal olarak sağlanmaktadır. Daha kompleks ve büyük projelerde tercih edilmektedir. Bu sistemde dedektörler loop (çevirim) hattına bağlı bir şekilde işlev görmektedir. Algılayıcılar duman, ısı ve sıcaklık faktörlerini tek tek kontrol ederek sürekli bir rapor sunma halinde bulunmaktadır. Herhangi bir yangın anında loop’lardan gelen uyarılar ile kontrol paneline iletilen bildirimler aracılığı ile ikazda bulunmasını sağlamaktadır. Detaylı rapor vermesi açısından ve geliştirmeye açık olması sebebinden daha fazla tercih edilmektedir. 
Analog yangın alarm sistemleri içerisinde bulunan ekipmanlar şunlardır;
 
 • Duman dedektörleri,
 • Isı dedektörleri
 • Beam dedektörleri,
 • Yangın butonları,
 • Yangın sirenleri,
 • Yangın flaşörleri.
 
Sizde tesisinizin için yangın alarm sistemlerinin kurulumu için teknik bilgi ve fiyat bilgisi için bize WhatsApp veya sitemizin teklif al butonu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
Yangın Algılama Sistemleri